BOYUN AĞRILARINA DİKKAT

BOYUN AĞRILARINA DİKKAT

A.A

Uzmanlar uyardı: Boyun ve sırt ağrılarını önemseyin. Tehlikeli ve önemli hastalıkların habercisi olabilir.


Hisar Intercontinental Hospital Fizik Tedavi Uzmanı Prof. Dr. Lütfiye Müslümanoğlu, boyun ağrılarına dikkat çekerek, “Boyun ağrısı çok şiddetli değilse ilk birkaç gün ağrı kesici ilaç alma, boyun ve sırta sıcak veya soğuk uygulama yapmak iyi gelebilir. Bu uygulamalarla geçmezse uzman hekime başvurmak gerekir” dedi.

Müslümanoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, boyun ağrısının bir bulgu olduğunu, boyun fıtığı, boyun omurlarında kireçlenme, disk yapısında bozulma, duruş bozukluklarına ve strese bağlı kas gerginlikleri, zorlanmalar, tümör, enfeksiyon veya omurgada doğuştan olan bozuklukların boyun ağrısına neden olabileceğini söyledi.

Özellikle büro işi yapanlarda uzun süre belli pozisyonlarda kalındığı için, işe bağlı boyun ağrısına sık rastlandığını ifade eden Müslümanoğlu, “Boyun ağrısı çok şiddetli değilse ilk birkaç gün ağrı kesici ilaç alma, boyun ve sırta sıcak veya soğuk uygulama yapmak iyi gelebilir. Bu uygulamalarla geçmezse, uzman hekime başvurmak gerekir” dedi.

Boyun ağrısından korunmak için bir çok yöntemin uygulanabileceğini vurgulayan Müslümanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzun süre aynı pozisyonu koruyan işler yapıyorsanız, saat başı işinize mola verip, ayağa kalkıp biraz dolaşın, boyun ve sırt egzersizlerinizi yapmaya çalışın. Sırtınızı destekleyen büro sandalyesi kullanın, dik oturmaya çalışın, omuzlarınızla kalçalarınız aynı hizada olacak şekilde oturun. Bilgisayar kullanıyorsanız monitörün göz hizasında olmasına dikkat edin.

Gece yatarken boyundaki kavisi destekleyecek orta sertlikte bir yastık kullanın. Dinlenirken ve televizyon izlerken boyun ve sırt bölgenizin düzgün pozisyonda olmasına dikkat edin. Telefonu boynunuzla omzunuz arasında sıkıştırarak konuşma yapmayın. Haftada en az 2 gün 1 saate yakın yürüyün veya yüzün.”
 Etiketler: ağrı atak boyun ciğer depresyon panik ruhsal sinirlilik stres travma üzüntü


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • B12 Vitamininin vücut için önemi nedir?
  17 Ocak 2019, 09:33
 • B12 Vitamini ne zaman ve nasıl kullanılmalı?
  17 Ocak 2019, 09:31
 • İnsanın suç geni var mı?
  16 Ocak 2019, 09:58
 • Yalan söyleyen birini nasıl anlarız?
  15 Ocak 2019, 11:59
левитра цена в украине

левитра 10 мг

вимакс эффективность и отзывы