Ergenlik Çağı - 3

Ergenlik Döneminde intiharlar nasıl çoğalıyor?

Gençlik intiharları

Ergenlik yaşındaki gençlerle doğru iletişim kurmak gerekiyor. En ufak bir yanlışlık, onları intihara kadar sürükleyen sonuçlar doğurabiliyor

Gazetelere yansıyan birçok genç intiharının sebeplerini anlamakta, çoğu zaman güçlük çekiyoruz.

Ergenlik döneminde çeşitli ruhsal ve fiziksel değişimler yaşayan gençler, bu yaşlarda birçok olaydan kolayca etkileniyorlar. Genç yaştaki intiharların sebeplerinin çeşitli olabileceğini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan anne ve babalara çok önemli bilgiler veriyor:

Psikolojik Sebepler

"Gençliğin psikolojisi intihar eylemi için risk oluşturmaktadır. Ergenlikte hormonal fırtına yaşayan gencin duygulan, aklının önünde gider. Heyecanlı olmak, riski sevmek, cesaretli davranışlar, macera hevesleri, tatlı hayaller, ilk sevgili duyguları bu dönemin özellikleridir.

Bu tarz duygusal fırtına içerisindeki genç, duygusal desteğe ve ahlaki norma   sahipse bu dönemi kazanımla aşabilecektir. Ahlaki norm ve duygusal desteği birinci derecede verecek merci ailedir.

Biyolojik Temeller

Depresyon gösteren gencin beyin kimyası bozulmuştur. Hayattan zevk alma duygusu içerisindeki bir genç, çıkış yollan arar. Eğer gencin ailesinde daha önce intihar eylemi yaşanmışsa, dikkatli olmak gerekir. Bazı türlerinde genetik yatkınlık önemli rol oynar. Böyle kişilerde psiko-sosyal bir stres beyin kimyasını bozar ve depresyon gelişir,

Aile Kurumu Önemli

Aile kurumundaki yapısal değişiklik, şehir hayatının getirdiği yalnızlık insan üzerinde çok önemli iki etkendir. Bu gün ABD'de boşanmalar yüzde 52 civarındadır. 1955 yılında yapılan bir araştırmada bu oran yüzde 10 civarında idi. Bu artışın en önemli nedeni 1960'lı yıllarda başlayan nikah karşıtı cinsel özgürlük taraftarı akımlar oldu.

İnsanlar daha çok bencilleşmeye başladılar. Çocuk büyütmek fedakarlık isteyen bir çabadır. Bencil ve çıkarcı bireyler çocuk büyütmenin külfetinden kaçmaya başladılar.

Anne-Babanın çocuğa duygusal desteğinin az olması, genci yalnızlığa itti. Özellikle ekonomik destek olduğu halde duygusal destek yoksa, genç kolaylıkla uyuşturucu kullanımına yönelebilir. Ardından depresyon oluşur.

Depresyon-İntihar

Depresyon bir moral bozukluğu veya güçsüzlük değildir. Bir hastalıktır. Depresyondaki gencin beyninde özellikle serotonin olarak adlandırılan hayattan zevk alma ile ilgili kimyasal iletici azalmıştır. Mamafih, intiharlı ölümlerde yapılan otopsilerde beyin omurilik sıvısında normal ölümlere göre serotonin 10 misli düşük çıkmıştır.

İntihar Otu

Srilanka'ya Birleşmiş Milletler 110 milyon dolar destekte bulundu. Geçtiğimiz yıl sağlanan bu desteğin amacı bu adadaki intihar otu neslini tüketmek idi. Çünkü gençler bu otu çiğneyerek kolayca intihar ediyorlardı.

İnsan davranışı ile biyoloji arasındaki ilişki öğrenildikçe daha kolay çözümler bulunabilecektir.

 

Çevrenin etkisi büyük

Prof. Dr. Tarhan intihar olaylarını tetikleyen en önemli sebeplerden birisinin çevre olduğuna dikkat çekerek, alınacak önlemleri anlattı

Ergenlik çağındaki çocuğumuzun nereye gittiğini, kiminle görüştüğünü, ne okuyup izlediğini bilmemiz gerekiyor. Prof. Tarhan bu konuda bilgi verirken şunları söylüyor:

Çocuklarımızı etkilen birçok çevresel etken var. Bunlardan birisi de internet. Bilgisayar oyunları ve internet olumlu etkisinin yanında gerçeklik sınırlarını bozmak, saldırganlığı özendirmek gibi sakıncaları da getirdi.

Gençlerin duygu dünyasında önemli güçler sınırsız arzular vardır. Sınırsız arzularını ifade ettiği hayal dünyasının nesneleri de oyunlardır.

Bilgisayar oyunları gençleri sakinleştirir, hoş bir kontrol ve üstünlük duygusu uyandırır.

Chat ile İntihar

İntihar eğilimindeki bir genç, intiharı özendiren sitelere girip, chatler yapmaya başladığında yanlış arkadaş grubuna adım atmış demektir.

Böyle bir gencin üzüntülerini ve sevinçlerini paylaşmayı başaran kişiler, ancak onları iyi yöne yönlendirebileçeklerdir.

Medyanın yaşamsal gıdası çarpıcı olaylardır, intiharlarda çarpıcı olaylar olduğuna göre bu medya ilgisinin olması doğaldır. Medyanın etik sınırlar içerisinde, olayları abartmadan ve çarpıtmadan olduğu gibi vermesi, toplumu doğru bilgilendirmesi demektir. Bu durum uyanık olmayı sağlar. Fakat özendirici, yanlışı tasvir edici yayınlar olumsuza teşvik ve öğretici etki yapar.

'Manevi Eğitim Gerekli'

Eğitim örgütünün psikolojik destek ve intiharı önleme konusunda danışmanlık faaliyetleri içerisinde olması çok önemlidir.

İntiharı düşünen depresyondaki bir genç, aile ve yakınları ile üzüntü ve sevinçlerini paylaşamıyor olsa da, bir psikologla paylaşmasının alışkanlık haline gelmesi, yerinde ve fevkalade doğru bir uygulamadır.

Eğitimin genel politikasında mutluluğa götürecek ahlaki normlar ve manevi desteklerin özendirilmesi tek çıkış yolu olarak gözükmektedir. Aksi takdirde önüne doğru seçenek sunulmayan gence, kızmaya hiç hakkımız olmayacaktır. Vicdan, insana neyi yapması ve ne yapmaması gerektiğini söyleyen zihinsel bir süreçtir. Vicdan duygusu genci yanlıştan koruyan bir bekçidir. Bu iç disiplin hem aile hem de okulda kazandırılmalıdır.

Anne-babalar ne yapmalı?

 

Sürekli aşağılayan, baskıcı veya İlgisiz, parasal destek çok ama duygusal desteği olmayan ailelerde, sağlıklı gençler yetişmez,

Gencin egosunu güçlendirmek, kişiliğinin sınırlarını çizmek, kendilik duygusunu geliştirmek için büyüklerin yardımına çok ihtiyaç vardır.

Sosyal çekiniklik içindeki içine kapanık gence veya gülmeyi unutmuş, öfkeli gence, sevgi dolu bir bakış, güler yüz, tatlı birkaç söz yaşamsal manevi gıdalardır.

Gençlik sorunları yasayan aileler, başka suçlu aramak yerine, kendilerini sorgulamalılar.

Suçlu aramak yerine, sorunu çözmek için sorumluluk almaya çalışmalıdırlar.

Ebeveynler, suçlu aramak yerine, çocuğunuzla ifade kanalları açmaya çalışın.
Omzuna el atıp ona değer verdiğinizi hissettirin.

  

Sıkıntıdaki ergene üç hediye veriniz.

Ergenlik Çağı - 3Birincisi sevginizi

Ergenlik Çağı - 3 2İkincisi sabrınızı

Ergenlik Çağı - 3 3Üçüncüsü affediciliğinizi

Çünkü, gencin de hata yapma hakkı vardır. Fakat sonunda sığınacağı sıcak ailesi de olmalıdır.

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan kimdir?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan Memory Center Nöropsikiyatri Merkezinin Yöneticisi olmasının yanı sıra, bilimsel ve sosyal çalışmalara da ağırlık veren bir bilim adamı. İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfının başkanlığını da yapan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, toplumu aydınlatma, bilgilendirme, ruh sağlığının korunması adına çeşitli dergilerde kaleme aldığı makaleleri yayınlıyor, kitaplar hazırlıyor. Çeşitli panellere katılıyor, konferanslar veriyor, radyo konuşmaları yapıyor, TV programlarına görüş veriyor. Psikiyatri konusunda yepyeni tedavi ve teşhis metotlarıyla tanınıyor.

 

 Bunalımdaki Gençlere Tavsiyeler

 Depresyonun öznel belirtilerini gösteren bir genç kendisini çıkmazda hissettiğinde "yaşamak anlamsız, ölsem daha iyi" diye düşünür. Çektiği acıya dayanamaz. Eğer ümitsizliği yenecek ahlaki normlar, inanç ve kültürel değerler varsa şöyle diyecektir:

"Şu anda çok sıkıntı çekiyorum, fakat ölüm ve sonrası için yanlış şeyler yapmamalıyım. İnsan ölür ama hayat ölmez. Hem benim çok merhametli bir yaratıcım var. O bana bir çıkış yolu bulur" düşüncesi ile dayanma ve katlanma gücünü kazanır.

Gençler arasında gittikçe yaygınlaşan intihar olguları ile, gençliğin manevi değerlerden uzaklaşması arasında nedensellik ilişkisi olduğunu söyleyebiliriz.

 Etiketler:


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Bağımlılık hakkında her şey...
  20 Mayıs 2019, 08:45
 • İnsanı insan yapan nedir? İnsan ne için yaşar?
  17 Mayıs 2019, 09:11
buysteroids.in.ua/inekczionnyie-anabolicheskie-steroidyi/primobolan.html

female verion of viagra

левитра купить