HAYAT ÇOCUKLUKTA YAZILIYOR

HAYAT ÇOCUKLUKTA YAZILIYOR

A.A

Ege Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Azmi Varan, hayatın senaryosunun çocuklukta yazıldığını belirtti.


Doç. Dr. Varan, Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen “Anne-Babalığın Farkında Olmadığımız Yanları” konulu konferansta, çocuklukta yaşananların tüm yaşama damgasını vurduğunu söyledi.

Bir bireyin nasıl arkadaşlar edineceği, nasıl bir işe sahip olacağı gibi birçok konunun çocuk dönemiyle doğrudan bağlantılı olduğunu ifade eden Varan, bu nedenle çocuk yetiştirmenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Varan, her insanın içinde çocuk, yetişkin ve ebeveyn olmak üzere üç farklı yan bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Ebeveyn yan, 0-7 yaş arasında anne ve babalarımızdan gözlediğimiz ve onlara ait olan düşünce, duygu ve davranışlardır. Dolayısıyla anne baba, biz ölene kadar hep içimizde olacak. Yetişkin yan ise akıl, mantık ve sağduyu ile hareket eden yanımızdır. Çocuk yanımız ise 0-7 yaş arasındaki herhangi bir ana ait düşünce duygu ve davranışlardır. Her insanın içindeki bu üç yan, belli olaylara verilen tepkilerde kendini gösterir. Bazen çocuğumuza kızarken, aslında kendi babamızın bize kızdığı gibi sesleniriz. Bazen bir olaya tepki verirken, aynı çocukluğumuzda olduğu gibi birine küsebiliriz. Yani, hayatın senaryosu çocuklukta yazılıyor.”

Konferansa, Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala da katıldı.
 Etiketler: aile anne baba çocuk genetik huzur psikiyatri psikoloji senaryo yaşam


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Uyuşturucu ile mücadelede alınan önlemler neler?
  07 Aralık 2018, 10:00
 • Alzheimer hastalığında kimler risk altında?
  06 Aralık 2018, 14:09
 • Bilinç nedir? Karanlığın beş atlısı nelerdir?
  04 Aralık 2018, 13:00
 • Neden duygularımız var?
  04 Aralık 2018, 09:53
olymp trade

Buy PEPTIDES

gepatite.com/