"Ablamda erkek çocuk takıntısı var"

"Ablan şizofren hastası yıllardır erkek çocuk saplantısı var kendinin erkek çocuğu olmadığı için oğlumla ziyaretine gittiğimizde kaygılanıyorum oğluma bir şey yapacak diye. Çünkü zaman zaman saldırganlaşıyor kırıyor döküyor bağırıyor oğluma farklı bir şey yapar mı?"

"Ablamda erkek çocuk takıntısı var"

Üsküdar Üniversitesi NPSUAM Feneryolu Polikliniği'nden Prof. Dr. Orhan Doğan, ruh sağlığınızla ilgili sorularınızı cevaplandırıyor…

DEPRESYONLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN TIKLAYIN...

CİNSEL SORUNLARINIZ MI VAR? ÇÖZÜN...

TAKINTILARINIZI YENEBİLİRSİNİZ...

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN...

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞINIZ VARSA ÜZÜLMEYİN, KURTULABİLİRSİNİZ'...

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİYİ ÖĞRENİN..

SORU Ablam şizofren hastası, yıllardır erkek çocuk saplantısı var. Kendinin erkek çocuğu olmadığı için, oğlumla ziyaretine gittiğimizde kaygılanıyorum oğluma bir şey yapacak diye. Çünkü zaman zaman saldırganlaşıyor, kırıyor, döküyor, cocukbağırıyor oğluma. Farklı bir şey yapar mı? CEVAP Şizofreni hastaları zaman zaman saldırgan olabilmektedir. Bu hastaların saldırganlık nedeniyle yaralama, öldürme olaylarının oranı toplumdaki orandan çok az daha fazladır. Bu durum ilaçlarla kontrol altına alınır. Uygun ilaçlar uygun dozda ve zamanında verilirse, saldırganlık riski çok azalır. Buradaki örnekte teyzenin yeğenine yaralama ve öldürme girişimi gibi bir davranışta bulunma olasılığı olmakla birlikte, birlikte bu diğer insanlara karşı da geçerlidir. Bu riski hastayı tanıyan ve tedavisini sürdüren hekimle ayrıntılı olarak konuşmak doğru olur. SORU Benim sorunum çok çabuk sinirleniyor olmam. En ufak bir olayda sinirlerime hakim olamıyorum. Ya sesimi yükseltiyorum, ya da karşımdakini kıracak sözler sarf ediyorum. Son zamanlarda, birkaç gün önce olmuş bir olay aklıma geldiği zaman onu kafamda kuruyorum. CEVAP Çabuk sinirlenip karşısındakini kırma kişilik yapısıyla ilgili olabilir. Özellikle obsesif (titiz) ve paranoid kişilik yapılarında aniden sinirlenme görülebilir. Obsesif kompulsif bozukluğu (OKB) olanlarda da fevri konuşmalar ve davranışlar görülebilir, kısa sürede geçer ve sonra pişmanlık duygusu yaşanır. OKB’de takıntı, kafada kurma belirtisi bazı özelliklerine göre tanı koydurucu önemdedir. Durumun kişilik yapısına mı, bozukluğa mı bağlı olduğunun belirlenmesi için bir ruh hekimiyle görüşmek uygun olur. SORU Annem 52 yaşında ve birkaç seneden beri hızlı bir şekilde eşya biriktirmeye başladı. Hiçbir şeyi atamıyor, gazete kağıdı, poşet, ıvır zıvır ama gereksiz ne varsa biriktiriyor. Ben toplamak isteyince hiçbir şeyi elletmiyor, sinirleniyor ve her şeyi saklıyor. Ne yapabiliriz? CEVAP Daha önce hiçbir ruhsal belirtisi veya hastalığı olmayan bu yaştaki bir kişide davranış değişikliği ortaya çıkınca şu olasılıklar gözden geçirilmelidir: Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), geç başlangıçlı şizofreni, erken başlangıçlı bunama, daha düşük olasılıkla beyin tümörü.  OKB’nin bir alt tipinde biriktirme en belirgin özelliktir. Şizofrenide de bu biçimde garip ve mantıksız davranışlar görülebilir. Bunamanın ilk belirtileri davranış değişikliği biçiminde kendini gösterebilir. Beyin tümörlerinde de (özellikle frontal lob-alın lobu) il belirtiler kişilik özelliklerinde ve davranışlarında değişiklik olabilir. Bu olasılıkların tümü için bir tek belirti tanı koydurucu değildir. Kişinin bütüncül olarak her yönüyle değerlendirilmesi gerekir. Başka belirtilerin olup olmadığı, beyin MR’si, psikiyatrik muayene, psikolojik testler tanı için en önemli araçlardır. Bunların yapılması için nöroloji ve psikiyatri bölümlerine başvurulması gerekir.

SORU SORMAK İÇİN TIKLAYIN…

ABLAMDA ERKEK ÇOCUK TAKINTISI VARERKEK ARKADAŞIM OLUNCA MİDEM BULANIYOR

SÜREKLİ ALDATILDIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM

KENDİM OLDUĞUM GİBİ DAVRANAMIYORUM

KENDİMİ SÜREKLİ HUZURSUZ HİSSEDİYORUM

İKİNCİ EVLİLİĞİMİ YAPTIM AMA...

UYURKEN YAŞADIKLARIMI ANLATIYORUM

SEVGİLİMİN AİLESİ BENİ İSTEMİYOR

UYKUYA DOYAMIYORUMANNEM SİNİRLİ VE STRESLİ

YAŞIM ÇOK GENÇ AMA ÇOK UNUTKANIM

KOKU TAKINTIM VAR

YÜKSEKLİK KORKUM VAR

HAYAT NEDEN BOŞ GELİR İNSANA

ERGENLİKTEKİ KARDEŞİME NASIL DAVRANMALIYIM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...4. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...3. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...2. BÖLÜM

DİĞER SORU VE CEVAPLARI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN...1. BÖLÜMEtiketler: erkek çocuk takıntısı şizofreni


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • TMU tedavisi nedir?
  13 Şubat 2019, 09:09
 • Kalp sağlığı nasıl korunur?
  12 Şubat 2019, 09:59
 • Bağışıklık Sisteminizi güçlendirin!
  12 Şubat 2019, 09:03
 • 10 kişiden 8'i bağımlı!
  11 Şubat 2019, 16:04
лекарство левитра

Наш полезный блог , он описывает в статьях про клининг киев https://1cs.com.ua
дапоксетин доза