Ağızlarıyla duyan kurbağalar

Onlar da viyaklıyor ve diğer kurbağaların viyaklamalarını duyuyorlar, fakat kulakları yok. Minik Sooglossus gardireni kurbağaları bunun yerine ağızlarıyla duyuyorlar diyor Fransızlar.

Ağızlarıyla duyan kurbağalar

Onlar da viyaklıyor ve diğer kurbağaların viyaklamalarını duyuyorlar, fakat kulakları yok. Minik Sooglossus gardireni kurbağaları bunun yerine ağızlarıyla duyuyorlar diyor Fransızlar.

kurbagaAmfibiler ağız boşluğunu rezonans boşluğu olarak kullanıyor ve sesleri buradan iç kulağa iletiyor. Duyma yetisi, 200-250 milyon yıl önce Trias döneminde oluşmuş. Kulak zarını içeren iç kulak ve kulak kemikçikleri çeşitli hayvan soylarında birbirinden bağımsız olarak gelişmiş. Fakat bazı kurbağalarda insanlarda olduğu dış kulak bulunmaz. Bu hayvanlarda kulak zarını içeren orta kulak doğrudan doğruya kafadadır. Ama duyma ilkesi aynıdır. Gelen sesler kulak zarını titreştirir. Bu titreşim daha sonra kulak kemikçikleri tarafından orta kulağa iletilir ve burada da kıl hücreleri tarafından elektrik sinyallerine dönüştürülür. Fakat Sooglossus gardineri gibi bazı kurbağaların iç kulakları bile yoktur. Bu yüzden teorik olarak duymamaları gerekirdi. Ama buna rağmen viyaklıyorlar, peki nasıl oluyor? Paris XI Üniversitesi’nde Renaud Boistel ile çalışan ekip, doğal yaşam alanlarındaki kurbağalara, hemcinslerinin viyaklama kayıtlarını dinletmişler. Kurbağalar bu seslere yanıt vermeseler de yabancı kurbağaların seslerine reaksiyon göstermişler. Bu da hayvanların duyduklarını kanıtlamış. Özel röntgen görüntüleriyle kurbağaların ağız boşluğuyla duyduklarını keşfettiler. Boyu topu topu bir santimetre. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Etiketler: kurbağalar hakkında kurbağalar


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Beyin dopingi nedir?
  19 Ekim 2018, 15:33
 • Serin havalarda yürüyüşe çıkmadan önce bilmeniz gerekenler
  19 Ekim 2018, 10:24
 • Sosyal medya eşler arasında ne gibi sorunlara sebep oluyor?
  19 Ekim 2018, 09:20
 • "Omuz Çıkıkları ve Omuz Protezi" hakkında merak ettiğiniz her şey..
  18 Ekim 2018, 16:47
женский возбудитель в каплях цена

Наш интересный блог с информацией про инсталляция для унитаза geberit budmagazin.com.ua
женская виагра в аптеках