BAĞIMLILARA YATARAK TEDAVİ

PSİKOHAYAT DERGİSİ

Teknoloji hastalığı olarak adlandırılan aşırı internet bağımlılığı, ülkemizde artık madde bağımlıları gibi yatarak tedavi ediliyor.

Uzmanlar, bilgisayar önünde yiyip-içip-uyuklatan, sosyal hayattan koparan bağımlılığın kokain benzeri maddeler gibi beynin yapısını bozduğunu söylüyor. İnternet ve bilgisayarın aşırı kullanımı beyinde madde bağımlılığı gibi narkotik etki oluşturuyor. Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 24 saat bilgisayar başında kalmaya çalışan, yeme-içme ve diğer ihtiyaçlarını klavye önünde gidermeyi tercih eden kişilerin bir süre sonra beyin kimyalarının madde bağımlılarında olduğu gibi bozulduğunu söyledi. Tarhan, beynin eski fonksiyonunu kazanabilmesi için de ileri durumdaki hastaların artık yatarak tedavi edilmeye başlandığını kaydetti. Prof. Tarhan, internet bağımlılığı için, "Ha kokain, ha internet. İkisinin de beyinde oluşturduğu zarar aynı." dedi. Tarhan şu bilgileri verdi: "Uzun süre monitör başında kalmak kişide haz duygusu ile ilgili ödül-ceza mekanizmasını bozuyor. İlk başta 1 saatlik sürede internete girmek kişiye haz verirken, aynı lezzeti alabilmek için bilgisayar başında kalınan süre gittikçe artıyor. Bu süreyi 25 saate kadar çıkartanlar mevcut. Bunun sonucunda kişi zamanla madde bağımlılığındaki davranışları sergilemeye ve tamamen sanal bir hayat yaşamaya başlıyor." Bağımlı kişiler klavye başından uzaklaştığında depresif hareketler sergileyip krize giriyor. Neticede hırçınlaşıp etrafındaki eşyaları kırıp dökebiliyor. Yatarak tedavide hastanın 15 gün süreyle izole edildiğini belirten Tarhan, bu sırada madde bağımlılarında görülen anormal kriz hali ortaya çıkıyorsa, beynin bu reaksiyonunu ilaçlarla önlediklerini belirtiyor. İNTERNET DE SOKAKLAR KADAR TEHLİKELİ Bağımlılığın oluşmaması için ailenin çocuğa küçük yaştan itibaren disiplinli ve planlı yaşamayı öğretmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Nevzat Tarhan şunları söyledi: "Anne-babalar, 'sokaklar tehlikeli' diye çocukları daha ucuz ve kolay bir yöntem olan bilgisayara ve televizyona teşvik ediyorlar. Bu, çok yanlış. Bir de ebeveynler, çocuklarını ergenlik dönemine kadar serbest bırakıp ergenlikte sınır koymaya başlıyorlar. Serbest yaşamaya alışmış çocuk ister istemez böyle bir dönemde anne-babasına tepki gösteriyor, onları dinlemiyor."

Etiketler: alkol bağımlılığı bağımlılık bilgisayar dergi hastane ofis radyasyon sanal bağımlılık tedavi uyuşturucu madde bağımlılığı tedavisi


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • İnsanı insan yapan nedir? İnsan ne için yaşar?
  17 Mayıs 2019, 09:11
 • Kekemelik duyguları etkiler mi?
  15 Mayıs 2019, 10:10
 • Sağlıklı bir oruç için ipuçları
  15 Mayıs 2019, 09:11
 • Öfke ve öfke kontrolü
  15 Mayıs 2019, 08:41
www.farm-pump-ua.com/klomid.html

www.farm-pump-ua.com/sustanon.html

тестостерон пропионат цена