Çocuğunuzu karne notuyla değerlendirmeyin!

Çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanları, her öğrencinin ilgi alanının farklı olması nedeniyle ailelerin çocuklarını karne notuna göre değerlendirmemesi gerektiğini söyledi.

Çocuğunuzu karne notuyla değerlendirmeyin!

Uzmanlar, karnelerin öğrenciler için yarıyılda başarı ya da başarısızlıklarıyla yüzleşmesi anlamına geldiğini anlattı. “Aile de çocuk da karneden gelecek notun farkındadır” diyen uzmanlar, “Veli, öğretmenlerle yıl içinde birkaç kez görüşmüş ve konuşmuştur. Gelecek sonuçlar aşağı yukarı bellidir. Her öğrencinin ilgi alanı farklı olduğu için aileler çocuklarını karne notuna göre değerlendirmemelidir. Başarısız bir karne sonucunda nedenler araştırılarak çocukla birlikte çözüm aranmalıdır. Dolayısıyla kırık notlu bir karne gelince, aileler çok fazla tepki vermemeli, çocuklarını ezmemelidir” şeklinde konuştu.

“ÇOCUĞUNUZU YARIŞ PSİKOLOJİSİNE SOKMAYIN”

Karne almalarının çocukların hassas dönemlerinden biri olduğunu belirten uzmanlar başarısızlığın bireyi çökerten bir duygu olduğunu, çocukların bu duygudan fazlaca etkilendiğini ifade etti. Ailelerin çocuklarını arkadaşları ya da emsalleri arasında kıyaslamaması gerektiğine dikkati çeken uzmanlar, şöyle devam etti: “Çocuğunuzu karnesiyle korkutmayın. Çocuğunuzu yarış psikolojisine sokmayın. Herhangi bir konuda başarılı olmak çocuklar için önemli duygu noktalarındandır. Okul başarısına göre çocuğa kötü ve olumsuz şeyler söylemek ya da fiziksel bir etkide bulunmak, ileride çözülemeyecek sorunlar yaratır. Karneye göre çocuğa 'tembelsin, aptalsın, bir işe yaramıyorsun' gibi laflar etmeyin. Bu hitap şekilleri çocuğun geleceğe dair umudunu kırar, güvenini sarsar."

A.AEtiketler: tembel çocuklar ders çalışmayan çocuklar zayıf karneli çocuklar zayıf karne çocuğuma nasıl davranmalıyım


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Konuk: Üniversitemiz UNESCO tarafından Türkiye'nin ilk ve tek mükemmeliyet merkezi seçildi.
  14 Kasım 2018, 14:59
 • Arslan: Trump'ın adımı uluslararası hukuka uygun değil
  14 Kasım 2018, 09:56
 • Dikkat eğitimi tedavisi nasıl yapılır?
  13 Kasım 2018, 11:26
 • Depresyon bulaşıcı mı?
  13 Kasım 2018, 09:07
срок действия сиалиса

agroxy.com/prodat/podsolnechnik-155/hmelnitskaya-obl

Узнайте про нужный веб портал со статьями про мойка фасадов https://1cs.com.ua/services/cleaning-of-facades/