Uyumayan Çocuklar

Uyumayan bebekler kadar çocuklar da anne babaya zor durumda bırakıyor. Uyumayan çocukların tıbbi hastalıklar dışında ruhsal olarak da etkilendikleri durumlar olabilir. Sürekli uykusuz ve uyumayan çocuklar için mutlaka bir uzmana danışılması gerekir.

UYUMAYAN ÇOCUKLAR İÇİN NELER YAPILMALI

Uzun kış gecelerin de uyku saati azalan çocuk, çok gıda alıp daha az enerji yakmasına bağlı hızla kilo alabilir.

Uyumayan çocuklar gün boyunca yorgun olacağı için daha az fiziksel aktivite yapabilir. Yapılan aktivitelerin azalması da beslenme alışkınlıklarını bozabilir.

Kâbuslar, uyku terörü, uyurgezerlik gibi uyku bozuklukları çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor.

Büyüme çağındaki çocuklarda görülen uyku bozukluklarının beyin gelişimini ve öğrenme süreci üzerinde etkiler oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar, erken teşhisin önemine işaret ediyor.

UYUMAYAN ÇOCUKLARIN NEDENLERİ NELERDİR?

Çocuklardaki gündüz uykularının 3 yaşa kadar normal olduğunu belirten uzmanlar, 3 yaştan sonra gündüz uyku ihtiyacının azaldığını söyledi. Çocuklardaki uyku sorunlarının temelinde uyku alışkanlıklarını düzenleme sorunu olabileceğini ifade eden uzmanlar, “Bebek ve çocuklarda düzenli bir uyku alışkanlığı gelişmesi için ebeveynin kural koyması ve düzenleme yapması gerekiyor. Bazı ruhsal hastalıklarda uyku bozukluklarını görüyoruz ama ruhsal bir hastalık olmasa da çocuklarda en çok strese bağlı uyku bozukluğu sorunu görüyoruz. Stresli bir yaşam olayı sonrasında çocuklarda ve bebeklerde en sık görülen tepkilerden biri uykuda bozulmadır.

UYUMAYAN ÇOCUKLARA AİLE NASIL YAKLAŞMALI

Uyku bozukluklarının temelinde bedensel hastalıklar (reflü, solunum yolu tıkanıklıkları, astım ve alerji gibi) da olabilir. Çocuklarda uyku sorunu önemlidir çünkü bu dönem hem beyin gelişimi ve büyümenin en hızlı olduğu dönemdir hem de çocuk yeterli ve kaliteli uyuyamazsa öğrenme ve dikkat süreçlerinde problemler yaşanabilir.” dedi.

"uyumayan çocuklar" Haberleri


Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik midir? Arttırılabilir mi?
  24 Mayıs 2019, 11:34
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda farklı tedavi yöntemleri var mı?
  23 Mayıs 2019, 11:34
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
сколько стоит левитра

стероиды купить украина

Тренболон Энантат купить