Kronik hastalığı olanlar dikkat!

İç Hastalıkları uzmanı Dr. Yalçın Ünlü, soğuk havalarda kronik hastalığı olanların bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için grip ve zatürre gibi aşıları yaptırmalarında büyük yarar olduğunu söyledi.

Kronik hastalığı olanlar dikkat!

İç Hastalıkları uzmanı Dr. Yalçın Ünlü, soğuk havalarda kronik hastalığı olanların bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için grip ve zatürre gibi aşıları yaptırmalarında büyük yarar olduğunu söyledi. kronikhastalikSoğuk havalarda kronik hastalığı olanların bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için neler yapması gerektiği ile ilgili açıklama yapan Acıbadem Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Yalçın Ünlü, önerilerini şöyle sıraladı:

"-Vücut direncini artırmak için en önemlisi yeterli ve dengeli beslenmektir. Soğuk havalarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için A, B, C, D, E vitaminlerinin yeterli miktarda alınması önemlidir. -A ve C vitaminleri açısından zengin olan portakal, mandalina, greyfurt, maydanoz, ıspanak, lahana gibi besinler hastalıklara karşı korur. Yazın güneşten aldığımız D vitaminini kışın haftada 2- 3 kez balık tüketerek telafi edebiliriz. Yine bağışıklık sistemini güçlendirmek için A vitamini, havuç, ıspanak, süt, yoğurttan, E vitaminini bitkisel sıvı yağlar, yeşil yapraklı sebzeler ve mısırdan elde edebiliriz. -Günde 2- 2.5 litre su alınması vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. -Grip ve soğuk algınlığından korunmak için eller sık sık yıkanmalıdır. -Grip mikrobu taşıyan kişilerin kalabalık ortamlardan uzak durarak diğer insanlara bulaştırmamaları gerekir. -Hastalık süresince bol sıvı, yeşillik ve meyve alarak istirahat etmeleri gerekir. -Yaygın görülen kış hastalıklarında kuşburnu, ıhlamur, zencefil, adaçayı, ekinezya, rezene, kekikotu gibi bitkisel çayların rahatlatıcı ve tedavi edici etkileri vardır. -Grip viral bir hastalık olduğu için başlangıç döneminde kesinlikle antibiyotik kullanılmamalı, ancak komplike olmuş enfeksiyonlarda doktor kontrolünde antibiyotik kullanımına başlanılabilir. Alınan bu tedbirlerle kronik hastalığı olanlar vücut direncini artırarak hastalanma riskini en aza indirebilirler." DHA

Etiketler: hasta olmak kronik hastalıklar kış hastalıkları bağışıklık sistemi hastalık


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Bağımlılık hakkında her şey...
  20 Mayıs 2019, 08:45
 • İnsanı insan yapan nedir? İnsan ne için yaşar?
  17 Mayıs 2019, 09:11
левитра купить цена

купить силденафил в аптеке

самый эффективный жиросжигатель