Psikiyatri nasıl tedavi eder

Psikiyatri; Antik Yunan filozofu Hipokrat’dan çağdaş psikiyatrinin kurucularından biri olan Freud’a oradan da günümüze kadar sürekli gelişim içinde olan bir tıp bilimidir. Psikiyatri nasıl tedavi eder sorusu uzun zamandır sorulan ve farklı cevapları olan bir sorudur.

Psikiyatri nasıl tedavi eder

Ama genel olarak klinik psikiyatrinin tedavi yöntemleri belli bir plan ışığında işler.

Psikiyatri yüzyıllar boyunca birikmiş bir ortak düşünce belleğinin oluşturduğu yöntemlerle tedavi eder. Akıl hastalığı ya da ruh hastalığı olarak tanımlanan hastalıkların tedavisinde beyindeki kimyasal düzensizliği dengelemek, duygusal sorunları azaltma için ilaç tedavisi uygulanır.

Psikiyatrisiler, davranış bozukluklarını inceleyerek kişiye özel tedavi süreci planlarlar. Farklı hastalıkların farklı tedavi süreçleri olmaktadır.

PSİKİYATRİ NEYİ TEDAVİ EDER

Psikiyatrinin tedavi ettiği sorunlar arasında; gelişim sorunları, ağır ruhsal hastalıklar, duygu durum bozuklukları, kişilik bozuklukları, davranış bozuklukları, anksiyete bozuklukları, tik bozuklukları, uyku sorunları gibi sorunlar yer alıyor. Psikiyatri nasıl tedavi eder sorusunun cevabı da bu hastalık türlerine göre değişiyor.  Hastanın durumuna göre psikoterapi ya da ilaç tedavisi ya da her ikisi birlikte uygulanabilir.

Akılcı duygusal terapi, psikodrama, dışavurumcu sanat terapisi gibi çok farklı modern psikoterapi yaklaşımları bulunuyor. Psikiyatri duygu, düşünce ve davranış üçgeninde yaşanan bozuklukları tedavi ediyor. Bu bozukluklar bazen ağır travmalardan kaynaklanırken bazen doğuştan da olabiliyor. Çocuk psikiyatrisi bu nedenle ayrı bir alan olarak hizmet veriyor.

PSİKİYATRİ TEDAVİSİNİ KİMLER ALMALI

Psikiyatrik yardım herkesin ihtiyaç duyabileceği tıbbi bir yardımdır. Hayatın her evresinde çocukluktan yaşlılığa kadar farklı akıl ve ruh problemleri yaşanabilir. Psikiyatrik yardıma ihtiyaç duyulduğu bazen hastanın kendisi tarafından anlaşılmaz ve kabul edilmez. Böyle durumlarda davranış farklılıklarını yakınları fark eder.

Psikiyatri tedavisi ile çok zor dönemler daha kolay atlatılabilir. Kendisine ya da çevresine farklı şekillerde zarar veren herkes psikiyatrik yardım almalıdır. Bunun dışında aile sorunları, cinsel sorunlar, ergenlik sorunları, korku ve kaygı sorunları gibi sorunlar için de psikiyatrik yardım alınabilir.

Psikiyatri nasıl tedavi eder diye düşünüp korkmak, utanmak, çekinmek ve tedaviden uzak durmak hayat boyu aynı sorunlarla yaşamak zorunda kalmak demektir.

 Etiketler: ruh sağlığı psikiyatri tedavisi Psikiyatri


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • İnsanı insan yapan nedir? İnsan ne için yaşar?
  17 Mayıs 2019, 09:11
 • Kekemelik duyguları etkiler mi?
  15 Mayıs 2019, 10:10
 • Sağlıklı bir oruç için ipuçları
  15 Mayıs 2019, 09:11
 • Öfke ve öfke kontrolü
  15 Mayıs 2019, 08:41
www.pharmacy24.com.ua

続きを読みます kokun.net

steroid-pharm.com