Size özel tedaviyle sigaraya son verin!

Ruh sağlığı alanında Türkiye’de ilklerin öncüsü olan Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi, hizmete açtığı sigara polikliniğiyle şimdi de sigarayla savaşıyor. Doktor ve psikologlardan oluşan uzman ekibiyle, kişiye özel tedavi seçenekleriyle şimdi sigaradan kurtulmak çok kolay.

Size özel tedaviyle sigaraya son verin!

Ruh sağlığı alanında Türkiye’de ilklerin öncüsü olan Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi, hizmete açtığı sigara polikliniğiyle şimdi de sigarayla savaşıyor. Doktor ve psikologlardan oluşan uzman ekibiyle, kişiye özel tedavi seçenekleriyle şimdi sigaradan kurtulmak çok kolay.

sigara77Sigarayı bırakmak, kişinin yaşam kalitesini artırmak ve yaşam süresini uzatmak adına, verilebilecek en önemli kararlardan biri. Öyle ki sigara içiciliği en öldürücü toplumsal zehirlenme olayı. Tehlikenin farkında olan Dünya Sağlık Örgütü de bu konuya dikkat çekiyor. Örgüt sigarayı en önemli önlenebilir hastalık nedeni olarak tanımlıyor. Çünkü dünyada her yıl sigaraya bağlı yaklaşık 4,9 milyon insan yaşamını yitiriyor. Salgın bu şekilde devam ederse 2020 yılında sayının 10 milyona ulaşması bekleniyor. Sigara, kötü huylu kolesterolün artışı, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve koroner arter hastalığı için majör risk faktörü olduğu gibi, kalp krizi riskini de 2,5 kat artırmakta. Bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflama ile birlikte, erken yaşlanma, her türlü kansere, viral ve bakteriyel enfeksiyona yatkınlık meydana getirmekte. Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin %35 ‘inin, kadınlarda ise % 15′inin nedeni yine sigara. Sigara kadında 14.5 yıl, erkekte ise 13.2 yıl yaşam süresini kısaltıyor.

SİGARAYI KOLAYCA BIRAKMANIN YOLLARI

Beyinin hücresel yapısında ve fonksiyonlarında kalıcı değişiklikler ile giden sigara bağımlılığı, kronik bir beyin hastalığı olarak tanımlanıyor. Diğer kronik hastalıklar gibi sigara bağımlılığı da tıbbi tedavi gerektiriyor. Tedavi edilmez ise ömür boyu sürebiliyor. Sigaradan kurtulmak kolay bir iş değil ancak Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi hizmete açtığı “Sigara Bırakma Polikliniği” ile sizi ve sevdiklerinizi sigaradan kurtarıyor. Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Sağlam koordinatörlüğünde, uzman bir ekibin desteğiyle sigaradan kurtulmanız şimdi çok kolay. Bunun için sigarayı bırakmak istemeniz ve yardım talep etmeniz yeterli. Doç. Dr. Esra Sağlam kişiye özel belirlenecek tedavi planıyla isteyenlerin sigaradan kurtulabileceğini ifade ediyor. Tedavi planına ilişkin Sağlam; “NPİstanbul Sigara Bırakma Polikliniği’nde uygulanacak olan tedavi yöntemi; tamamıyla kişiye özeldir. Hastanın sosyal yaşamına yeme alışkanlıklarına, maruz kaldığı stres faktörlerine, eşlik eden diğer hastalıklarının, kullandığı başka ilaçların bulunup bulunmadığına göre hastanın tedavisi bireyselleştirilir. Uygulanacak olan tedavi şeması tamamen kişiye özel olarak planlanır. Hastaya uygun olarak kişiselleştirilmiş tedaviler, Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Kanser Enstitüsü’nün önerdiği tedavi planları içinde kalan tıbbi tedaviler olarak gerçekleştirilir. Hekim sadece yapılan tedavilerden değil, yapılmayan tedavilerden de sorumludur.”diyor. Tedavi seçeneklerinden de bahseden Sağlam seçenekleri ise şöyle sıralıyor; • Psikoterapi • Nikotin yerine koyma tedavisi • Farmakoterapi (ilaç tedavisi) • Transkraniyal Manyetik Uyarım (TMU) Tedavisi • Diğer yöntemler Sigara bırakma polikliniğinde tedavi süresinin 2 ay olduğunu belirten Doç. Dr. Esra Sağlam, paket programla hastanın ilk ayda adım adım sigarayı bıraktığını ikinci ayda ise sigaraya başlanmaması için gerekli önlemlerin alındığını söyledi. Sağlam zor olanın sigarayı bırakmanın değil, tekrar sigaraya başlamamanın zor olduğunu hatırlatıyor. Sigara bağımlılığına Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ve Yrd. Doç. Dr. Serdar Nuhoğlu birlikte kaleme aldıkları “Bağımlılık” kitabında da geniş yer veriyor. Kitapta Tarhan ve Nuhoğlu nikotin ve bağımlılığına ilişkin şunları ifade ediyor.

NİKOTİN

Hâlâ yasal olarak satılan ve günümüzde birçok ölüme sebep olan bir diğer bağımlılık yapan madde de nikotindir. Nikotin genelde sigara şeklinde tüttürülerek içilir, kimi toplumlarda da çiğnenerek veya dilaltında emilerek kullanılır. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada tütün ve ürünleri sağlığın bir numaralı tehlikesidir. Yapılan araştırmalar sigaraya bağlı ölümlerin diğer madde kullanımlarına bağlı ölümlerin toplamından çok daha fazla olduğunu göstermektedir. Buna rağmen tütünün halen yasaklanmamış olması da düşündürücüdür.

NİKOTİNİN BEYNE ETKİSİ

Nikotin içildikten 5-10 saniye sonra beyne ulaşır, ama etkisi sadece sinir sistemi üzerine değildir. Örneğin içildikten çok kısa bir zaman sonra kalp atım hızını artırır, solunum sistemini etkileyerek nefes alma sıklığını değiştirir. Beyne ulaştıktan sonra yapısal olarak benzediği “asetilkolin” denilen bir kimyasal haberci gibi davranır. Asetilkolin; öğrenme, dikkat, bellek, iştah, nabız ve solunum hızı gibi birçok işlevde önemli rol oynar. Nikotin diğer bağımlılık yapan maddeler gibi beynin haz ve ödül merkezine de etki ederek bağımlılığının gelişmesine neden olur. Bağımlılık yapan maddenin yarı ömrü ne kadar kısa ise, bağımlılık o kadar hızlı gelişir ve o maddeyi bırakmak o kadar zor olur. Bu nedenle sigara bağımlığı çok çabuk gelişir ve kimi zaman bırakılması çok zor hale gelir. Hatta bazı kaynaklara göre, sigara kullanımına bağlı kalp krizinden sonra sigara tiryakilerinin neredeyse yarısı sigara içmeye devam etmektedir. Yoksunluğunda huzursuzluk, sinirlilik, dikkat dağınıklığı, unutkanlık, yerinde duramama, depresyon, baş ağrısı ve açlık gibi belirtiler, nikotinin sadece psikolojik değil, fizyolojik bağımlılık da yaptığının göstergesidir. Şaban Özdemir (Maximumpowerfull)

Etiketler: npistanbul sigara bırakma merkezi sigaraya özel tedavi sigara içmemek için sigarayı kolayca bırakmanın yolları sigarayı bırakmak için sigara bağımlılığı


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20
http://agroxy.com

препараты для повышения потенции в аптеках

купить виагру