Taciz ergenlik dönemini öne alıyor

ABD'de yapılan çalışma, çocukluklarında tacize uğrayan kızların ergenliğe erken girdiğini gösterdi.

Taciz ergenlik dönemini öne alıyor

Kız çocuklarının cinsel tacize maruz kalmasının fiziksel gelişimlerini etkilediği ortaya çıktı.

ABD'deki Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nden yapılan basın açıklamasına göre, üniversitede görevli Profesör Jennie Noll ve Öğretim Görevlisi Idan Shalev öncülüğünde yürütülen çalışmada, araştırmacılar, çocukken tacize uğrayanların, normal bir çocukluk dönemi geçiren akranlarına göre, ergenliğe 8 ila 12 ay daha erken girdiğini tespit etti.

Çalışma kapsamında, cinsel istismar geçmişi olan 84 kadınla, cinsel istismara maruz kalmayan 89 hemcinsleri ergenlik çağı öncesinden olgunluk dönemlerine kadar izlendi.

Hayatın geneline bakıldığında bir yıllık farkın önemsizmiş gibi görünebileceğini söyleyen Noll, ancak hızla olgunlaşmanın tekrarlayan kanser ile davranışsal ve akıl sağlığı sorunlarıyla ilişkili olduğunu ifade etti.

Noll, çocuklukta cinsel istismar gibi yüksek strese neden olan durumların, stres hormonunu artırabileceğini bunun da standart biyolojik zaman çizelgesinin öncesinde ergenliğe girişi hızlandıracağını dile getirdi.

Fiziksel olgunlaşma, psikososyal gelişimi bu şekilde geçtiğinde ortaya çıkan bu zaman uyumsuzluğuna maladaptasyon denildiğini vurgulayan Noll, cinsel istismar mağduru kadınların, tacize uğramayanlara oranla ergenlik evresinde meme gelişimi açısından 8 ay önde olduklarını belirtti.

Uzun bir süre östrojene maruz kalma nedeniyle zamanından önce olan fiziksel gelişimin meme ile yumurtalık kanseriyle bağlantılı olabileceğini kaydeden Noll, buna ek olarak erken ergenliğin depresyon, madde bağımlılığı ve ergen hamileliklerin muhtemel nedeni olarak görülebileceğini aktardı.

Araştırmanın sonuçları, "Journal of Adolescent Health" dergisinde yayımlandı.

A.A

 Etiketler: ergenlik dönemi tecavüz taciz tacize uğrayan çocuklar


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Konuk: Üniversitemiz UNESCO tarafından Türkiye'nin ilk ve tek mükemmeliyet merkezi seçildi.
  14 Kasım 2018, 14:59
 • Arslan: Trump'ın adımı uluslararası hukuka uygun değil
  14 Kasım 2018, 09:56
 • Dikkat eğitimi tedavisi nasıl yapılır?
  13 Kasım 2018, 11:26
 • Depresyon bulaşıcı mı?
  13 Kasım 2018, 09:07
https://bestseller.reviews

www.militarycenter.com.ua

виагра таблетки цена в украине