Tiroid kanseri belirtileri nasıl anlaşılır

Tiroid bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile oluşan tiroid kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tiroid kanseri belirtileri nelerdir bilmek ve erken teşhise olanak sağlamak için belirtilerin neler olduğunu bilmenizde fayda var.

Tiroid kanseri belirtileri nasıl anlaşılır

Tiroid kanserinin türüne göre farklı tedavi yolları uygulanmaktadır. Şimdi birlikte tiroid kanseri nasıl anlaşılır bakalım.

Boyunda şişlik olması tiroid kanserinin en önemli belirtilerinden biridir. Elbette her şişlik kansere işaret etmez. Ama mutlaka şişlik fark edildiğinde uzmana başvurmak gerekir. Yutkunma güçlüğü, nefes almada zorluk tiroid kanserinin diğer belirtileridir. Bunların yanında kilo artışı, aşırı sinirli olma hali, cilt kuruluğu, saçlarda zayıflık gibi belirtiler de görülüyor. Tiroid kanserinin olup olmadığı belli tetkikler sonucunda anlaşılıyor.

TİROİD KANSERİ TANISI NASIL KONUR

Tiroid kanserinin belirtilerini öğrendikten sonra bu belirtilerin siz de olduğunu düşünüyorsanız uzman doktor rehberliğinde tanı için gerekli tetkikleri yaptırabilirsiniz. Elbette bu belirtiler her zaman kansere işaret etmez. Ancak kanser ihtimali varsa belli tanı yöntemleri ile belirtilerin nedenleri anlaşılabilir.

Tiroid kanseri tanısı ilk olarak guatrlarda elle muayene ardından T3, T4, TSH seviyeleri ve tiroid sintigrafisi testleri yapılarak konuluyor. Radyologların yapacağı ultrasonografik inceleme sonrasında parça alınması ve biyopsi yapılması gerekebiliyor. Tiroid kanseri belirtileri doğru analiz edilip teşhisin erken konulması tedavinin başarısını etkileyen bir faktördür. Boğazda yumru şeklinde ortaya çıkan belirtiler tiroid bezinin büyümesinden kaynaklanabiliyor. Bu tür belirtilerde vakit kaybetmeden uzmana başvurmak oldukça önemlidir.

TİROİD KANSERİNDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ

Tiroid ultrasonografisi çektirmek tiroid kanserinden korunmanın en önemli adımlarından biridir. Sağlıklı beslenmek ve kanser yapıcı maddelerden uzak durmak elbette kanserden korunmanın yolları arasındadır. Tiroid kanseri belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak kendi bedenimizi tanımak ve sinyallerine kulak vermek bizi tiroid kanserine karşı daha güçlü yapacaktır.

Tiroid bezi hastalıkları arasında en sık görülen guatr hastalığı oldukça yaygındır. Guatr sorunu yaşayanların tiroid kanserine yakalanma riski daha fazladır. Guatr sorunu yaşayanlar tedavi konusunda dikkatli olmalı ve tedavilerini mutlaka yaptırmalıdırlar. Tiroid kanserinden korunmak için sağlıklı yaşam koşullarınızı sağlamalı ve belirtilere mutlaka dikkat etmelisiniz.

 Etiketler: tiroid kanseri hakkında tiroid kanseri teşhisi tiroid kanseri belirtileri tiroid kanseri tiroid kanseri tanısı nasıl konur tiroid kanseri nedir


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Beyin dopingi nedir?
  19 Ekim 2018, 15:33
 • Serin havalarda yürüyüşe çıkmadan önce bilmeniz gerekenler
  19 Ekim 2018, 10:24
 • Sosyal medya eşler arasında ne gibi sorunlara sebep oluyor?
  19 Ekim 2018, 09:20
 • "Omuz Çıkıkları ve Omuz Protezi" hakkında merak ettiğiniz her şey..
  18 Ekim 2018, 16:47
Купить Тадалафил

viagraon.com

заказать сиалис