Uyuşturucu bağımlılığından beyin anomalisi mi sorumlu

Cambridge Üniversitesi’nde araştırmalar, beyinde anomalilerin uyuşturucu bağımlılığına neden olabileceğini düşündürüyor.

Uyuşturucu bağımlılığından beyin anomalisi mi sorumlu

İçlerinden biri uyuşturucu bağımlısı olan elli kardeş çift, aynı yaşta ve aynı zekâ seviyesine sahip diğer elli sağlıklı kişiyle karşılaştırarak incelendi. Kardeş katılımcılar, daha çocukluk döneminde büyük zorluklarla mücadele etmek zorunda kalmış. Mesela ev içi şiddet gibi.

Psikolog Karen Ersche ve arkadaşları özellikle de kokain ve amfetamin gibi uyuşturucularla ilgileniyorlardı. Daha hızlı bağımlılık yapan bu maddelere alışma riski, eğer ailede bir uyuşturucu veya alkol bağımlısı varsa sekiz misli daha yüksek. Bu da uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili bir gen bulunmamasına rağmen kalıtsal öğelere işaret eden bir sonuçtu. Beyin tarayıcısıyla alınan görüntüler ve psikolojik test sonuçlarına göre, içlerinden biri bağımlı olan kardeşler tepi kontrolünde zorluk yaşıyor. Tepi kontrolüyle ilgili zorluklar beynin ak maddesine yani sinir bağlantılarına yansıyor. Ön beyindeki sinir bağlantıları, kontrol grubundakilere kıyasla daha zayıf. Bu sonuç çok önemli, çünkü ön beyin davranışlarımızın kontrolünden sorumludur.

CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOJİ EKİEtiketler: beyin anomalisi bağımlılık tedavisi madde bağımlılığı tedavisi uyuşturucu bağımlılığı


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • İlişkilerde kıskançlığın dozu ne olmalı?
  15 Ekim 2018, 15:06
 • Grip olmadan bir sonbahar geçirmek mümkün mü?
  15 Ekim 2018, 11:38
 • Dijitalleşen dünya, yeni nesli karamsarlığa mı sürüklüyor?
  12 Ekim 2018, 15:19
 • Türkiye'de ruh sağlığı üzerine yapılan araştırmalar yeterli mi?
  11 Ekim 2018, 15:07
farm-pump-ua.com

еще по теме

www.medicaments-24.net