Yaşam biçimi yaşlandıktan sonra da önemli

Hareket etmek, sigara içmemek, alkolü ölçülü tüketmek ve sağlıklı beslenme: Uzun yaşamla ilgili bu temel kurallar herkes için geçerli.

Yaşam biçimi yaşlandıktan sonra da önemli

Hareket etmek, sigara içmemek, alkolü ölçülü tüketmek ve sağlıklı beslenme: Uzun yaşamla ilgili bu temel kurallar herkes için geçerli.

Hatta son bir araştırmaya göre çok yaşlı insanlar için bile. Yetmiş beş yaşındaki erkekler bu kurallara uyduklarında altı yıl, kadınlarsa beş yıl daha uzun yaşıyor. Araştırma sonuçlarımız, sağlıklı bir yaşam biçiminin yaşlılıkta bile yaşam süresi üzerinde olumlu etki yaptığını gösteriyor, diyor Stockholm Karolinska Enstitüsü doktoru Debora Rizzuto British Medical Journal dergisinde. Araştırmanın başlangıcında (1987 yılı) 75 yaş veya üstü 1800 kadın ve erkeğin sağlık durumları ya da hayatta olup olmadıklarını 18 yıl takip ettikten sonra, 2005’te sosyokültürel durum, eğitim durumu, meslek, sosyal etkinlik ve yaşam biçimiyle ilgili veriler de incelenmiş. Gerçi araştırmaya katılanların yüzde doksanı bu tarihte ölmüştü ama yarısı doksan yıldan fazla yaşamıştı. Hayatta kalanların büyük bir kısmı kadınlardı. Daha iyi eğitim alan bu kadınların sosyal iletişimleri de daha kuvvetliydi ve daha sağlıklı bir yaşam sürmüşlerdi. Uzun yaşam şansı ve boş zaman etkinliği arasındaki ilişki bedensel hareketlere dayanıyordu. Düzenli olarak yürüyüş yapanlar, yüzenler veya jimnastik yapanlar ortalama olarak iki yıl daha uzun yaşamış. Sigara içenlerse ortalama olarak bir yıl daha az yaşamış. Yeterli derecede hareket eden, sigara ve alkol kullanmayan düşük riskli katılımcıların ömrü ortalama olarak 5,4 yıl daha uzun olmuş. Bilim insanları sağlıklı yaşam biçiminin kronik hastalıklara sahip seksen beş yaş üzerindeki insanlar üzerinde bile olumlu etki yaptığını söylüyorlar. Bu insanlar sağlıklı bir yaşam sürerek dört yıl daha uzun yaşayabilirler. CUMHURİYET BİLİM TEKNOLOKİ EKİ

Etiketler: uzun ömürlü olmak için sağlıklı yaşam için sağlıklı yaşamın kuralları


BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • TMU tedavisi nedir?
  13 Şubat 2019, 09:09
 • Kalp sağlığı nasıl korunur?
  12 Şubat 2019, 09:59
 • Bağışıklık Sisteminizi güçlendirin!
  12 Şubat 2019, 09:03
 • 10 kişiden 8'i bağımlı!
  11 Şubat 2019, 16:04
cialis-viagra.com.ua/kak-bystro-ne-konchat-tabletki-prolongatory

www.best-drones.reviews/

дапоксетин инструкция цена