Zihinsel engelli genci şaşırtan yeteneği

Otistik, zihinsel engelli gencin yeteneği herkesi şaşırtıyor. Günün herhangi bir anında bakmadan saati tam olarak söylüyor.

Zihinsel engelli genci şaşırtan yeteneği

Otistik, zihinsel engelli gencin yeteneği herkesi şaşırtıyor. Günün herhangi bir anında bakmadan saati tam olarak söylüyor.

Manisa’daki Öğretmen Şükran Bilginer Eğitim ve Uygulama Okulu’nda eğitim gören, otistik, zihisel engelli 22 yaşındaki Maşallah Tatlısu, Günün herhangi bir anında bakmadan saati tam olarak doğru söyleyebiliyor, plaka, ülke başkent ve bayrakları, 36 Osmanlı Padişahı ve Türkiye’de görev yapan cumhurbaşkanlarının adlarını sırasıyla biliyor. Maşallah Tatlısu yeteneklerini göstermek için yarışmaya katılmak istediğini söyledi.

OTİZMLE İLGİLİ BİLGİ ALIN

 Manisa merkezdeki Öğretmen Şükran Bilginer Eğitim ve Uygulama Okulu’na bağlı İş Eğitim Merkezi’nde eğitim gören zihinsel engelli Maşallah Tatlısu’nun hafızası, görenleri hayrete düşürüyor. Bedensel engelli bir ailenin ikinci çocuğu olan Tatlısu, günün herhangi bir anında, saate bakmadan dakikası dakikasına saati söylebiliyor. Tatlısu, öğretmenlerinin desteğiyle öğrendiği şehir plakalarını, ülkelerin başkent ve bayraklarının renk ve şekillerini, 36 Osmanlı padişahı ile Türkiye’de görev yapmış bütün cumhurbaşkanlarının adlarını eksiksiz biliyor. İş Eğitim Merkezi’nde eğitimin yanı sıra, galoş üretiminde de görev alan Tatlısu, saat söyleme yeteneğini annesinden, diğerlerini de öğretmenlerinden öğrendiğini belirtti. Zihinsel engellilerin öğretmeni Hasan Şahin, Tatlısu yeteneğini tesadüfen fark ettiğini ifade etti. Şahin, şöyle dedi: "Doğuştan zihinsel engelli olan ve otistik özellikleri taşıyan Maşallah’a temel yaşam becerileri, kişisel bakım eğitimlerinin yanı sıra okuma ve yazmayı öğrettik. Bir gün sınıfta saatime bakıyordum, Maşallah, ’Öğretmenim saat 12.35’ dedi. Saatime baktım gerçekten söylediği gibi olduğunu gördüm. Üç gün üst üste Maşallah’a saati sordum. Dakikası dakikasına bildi. Çok şaşırdım. Sonra bu yeteneğini geliştirmesine yardımcı olabilmek için şehir plakaları, Osmanlı Padişahları ile cumhurbaşkanlarımızın adlarını, ülkeleri, bayrakları ve başkentleri ezberlettim. Şu an hepsini eksiksiz biliyor. Maşallah’ta normal insan hafızasının üstünde bir hafıza var.Ezberlediği hiçbirşeyi unutmuyor."

ÖĞRENME GÜÇLÜKLERİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALIN

DİĞER ÖĞRENCİLERDEN FARKLI

Okul Müdürü Murat Ceylan, zihinsel engelli gencin okulda ve eğitim iş merkezindeki toplam 91 öğrenciden çok farklı olduğunu anlatırken "Okula yeni atandığımda Maşallah’tan çok söz ettiler. Hemen yanına gittim. Saati sordum ve bir yere bakmadan dakikası dakikasına söyledi. Çok şaşırdım. Zihinsel engelli olmasına karşın böyle bir yeteneğinin olması bizi hayrete düşürdü. Yeteneğinin geliştirilmesi konusunda öğretmenlerimiz ve okul idaremiz Maşallah’a büyük bir önem gösteriyor" dedi. Müdür Ceylan, iş eğitim merkezinde OSB’deki bazı fabrikalara galoş üretimi yaptıklarını ifade etti.

YARIŞMAYA KATILMAK İSTİYOR

Hafızasıyla dikkat çeken Maşallah Tatlısu, yetenek yarışmasına katılmak isteğini belirtip, "Bir yarışmaya katılıp kendimi göstermek istiyorum" dedi. DHA

Etiketler: zihinsel engelli zeka geriliği zeka otizm akıl


Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik midir? Arttırılabilir mi?
  24 Mayıs 2019, 11:34
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda farklı tedavi yöntemleri var mı?
  23 Mayıs 2019, 11:34
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
https://pharmacy24.com.ua

варденафил купить

www.chemtest.com.ua/platformennie-vesi-odnodatchikovie